آماده مناظره با غروی و افراد با سوادتر از او هستم/ روزنامه بهار باید لغو امتیاز شود
50 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران
تعداد شرکت کننده : 0

حجت‌الاسلام سید محمود نبویان نماینده تهران در واکنش به یادداشت اخیر روزنامه بهار به خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران گفت: ما از این موضوع تعجب می‌کنیم و در همین راستا طرح سوالی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را آماده کردیم که به امضای 50 نفر از نمایندگان رسیده و باید وزیر فرهنگ با حضور در مجلس پاسخ دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه معنای آزادی، آزادی مطبوعات و آزادی اندیشه این نیست، گفت: آزادی باید در مدار قانون اساسی باشد و قانون اساسی می‌گوید آزادی در صورتی است که مخل به مبانی دینی نباشد.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس تصریح کرد: مقاله اخیر روزنامه بهار، اصل تشیع را زیر سوال برده و به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

وی افزود: من آقای غروی (نویسنده مقاله) را می‌شناسم، از اعضای نهضت آزادی است، یک بار هم با او مناظره کردم، به استدلال‌ها نگاه کنیم، سواد درست و حسابی هم ندارد.

نماینده تهران ادامه داد: به خطبه سه نهج‌البلاغه مراجعه کنید، کار به جایی رسید که معاویه در پاسخ به سوال محمدبن ابی بکر (محمد بن ابی بکر از طرف حضرت علی (ع) والی مصر بود) می‌گوید مرا متهم نکنید، چرا به من حرف می‌زنید به اولی و دومی حرف بزن که آن‌ها حق علی را ضایع کردند حتی معاویه هم می‌گوید حق با علی است ولی نمی‌دانم این نویسنده مقاله چرا این ادعا را دارد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در مورد این موضوع که برخی‌ها نوشتن چنین یادداشتی را با طرح هولوکاست مقایسه کرده و می‌گویند همانگونه که ایران انتظار داشت در مورد طرح هولوکاست بحث شود باید در مورد این موضوع نیز بحث شود، گفت: اصلا مگر روزنامه جای بحث علمی بود، من که با غروی مناظره کردم.

وی تصریح کرد: نویسنده مقاله باید این موضوع را محترمانه به دانشگاه می‌برد و در مجامع علمی مطرح می‌کرد.

نبویان اظهار داشت: یک بحث سیاسی صرف است و یک زمانی بحث، بحث جهان‌بینی و اعتقادی است، هولوکاست یک بحث سیاسی است که جای آن روزنامه‌ها، مجلات و سخنرانی‌های سیاسی است اما اگر نویسنده مقاله یک نظریه علمی دارد آن را بالای سرمان می‌گذاریم و بیاید مناظره کند که اینجا هم اعلام آمادگی می‌کنم.

وی اظهار داشت: اما خود روزنامه‌ها باید در مدار قانون حرکت کنند، آن آزادی که در مورد هولوکاست می‌گویند اگر آنجا قانونا نمی‌شود در مورد هولوکاست حرف زد و قانونی است که آن‌ها گذاشتند ولی ما می‌توانیم حرف بزنیم.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس اظهار داشت: ما در داخل ایران زندگی می‌کنیم، اگر کشوری می‌خواهد در خصوص حضرت علی (ع)، اسلام و ... صحبت کند، هیچ کس حرفی ندارد؛ ما آماده مناظره هستیم اما در داخل کشور باید قانون‌گرایی رعایت شود و قانون اساسی تصریح کرده است که آزادی نباید مخل اندیشه‌های دینی باشد.

نبویان تاکید کرد: اگر کسی بحث علمی دارد، ما آماده مناظره هستیم؛ غروی که اهل سواد نبود، باسوادش اگر اهل مناظره است من آماده مناظره هستم.

وی در ادامه گفت: تیپ غروی تیپی نیست که قرآن را درست بفهمد، حتی مورد حضرت ابراهیم را زیر سوال می‌برد، می‌گوید ایشان به خلافت و حاکمیت رسیده است.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس تصریح کرد: نمی‌خواهم به غروی تهمت بزنم اما زیاد وارد نیست و در مسائل علمی دقیق نیست.

نبویان با تاکید بر اینکه بحث سیاسی باید سر جای خودش باشد، گفت: روزنامه بهار باید بسته شود و لغو امتیاز شود و ما تا این مرحله پیش خواهیم رفت.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا آماده هستید که به صورت علمی پاسخ یادداشت اخیر روزنامه بهار را بدهید، گفت: به‌صورت اینکه بنویسم نه ولی آماده هستم یکجا با هم صحبت کنیم و خود این شخص و هرکسی که از او قوی‌تر است با او مناظره می‌کنم.

اضافه می‌شود؛ روزنامه بهار در شماره روز چهارشنبه یکم آبان ماه به قلم علی‌اصغر غروی، امامت حضرت علی (ع) را زیر سوال برده بود که این اقدام با واکنش شدید جامعه علمی، مذهبی و آحاد مردم روبه‌رو شد به طوری که خود روزنامه در شماره روز شنبه چهارم آبان ماه خود پاسخ این یادداشت را داد ضمن یادداشت خودش توضیحاتی ارائه کرد.